Spring break device including switch left 1"
Item No.:
C9872
Choose price display
Description
Spring break protection equipped with microswitch which switches off the motor as soon as the switch is activated. Suitable for 1 " shaft.
Product attributes
| Item No. | C9872 |
| Residential / Industrial | Industrial |
| Width | 167 mm |
| Height | 122 mm |
| Shaft diameter | 1" (25,4 mm) |
| Winding direction | RHW |
| Depth | 44 mm |
| Max. Load | 305 Kg |
| Weight | 2.26 kg |